allt du behöver veta om fiberoptisk ethernet

Under det senaste decenniet har en mängd olika tillämpningar utvecklats som täcker ett dussin av datakom nätverksteknik. Överföringshastigheten varierar från 10Mbits upp till 10Gbit / s och växer.

Hög distans bandbredd produkt är den stora försäljningsargument för fiberoptiska sändtagare. En annan stor fördel med fiberoptiska system är deras höga tillförlitlighet jämfört med andra medier.

Nu fiberoptiska sändtagare finns kommersiellt tillgängliga för nästan alla internationella och industriella standarder, inklusive Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gbit Ethernet.

Så låt oss granska den gäng branschstandarder och inspektera de olika applikationer som fiberoptiska sändtagare tillhandahåller.

ethernet

Ethernet är resultatet av forskning vid Xerox Corporation i början av 1970. Det har utvecklats till den mest populära fysiska och länklager protokoll idag. Fram till slutet av 1980, hade 10Mbit / s Ethernet den största installerade basen och var den mest populära nätverk standard.

Fast Ethernet

Genom mide av 1990-talet, har alla 10Mbit / s Ethernet installation bas uppgraderats till 100Mbit / s Fast Ethernet. De fibrer standarder för Fast Ethernet inkluderar 100Base-FX, 100Base-SX och 100Base-BX.

100Base-FX använder en 1300 nm multimode ljus. Den maximala längden är 2 kilometer för full duplex över multimode optisk fiber.

100Base-SX är den billigare alternativ till 100Base-FX. Den använder 850nm ljus och kan bara fungera på avstånd upp till 300 meter.

100Base-BX är version av Fast Ethernet över en enda tråd av optisk fiber. (Både 100Base-FX och 100Bse-SX använder två strängar av optiska fibrer). Den använder WDM (Wavelength Division Multiplexing)-teknik för att separera överföring och mottagning av signaler.

Gigabit Ethernet

I slutet av 1990-talet och början av 2000, har de flesta 100Mbit / s Fast Ethernet installation bas uppgraderats till 1000Mbit / s Gigabit Ethernet. I samma process, är fiber alltmer överföringsmediet val när koppar når sina fundamentala gränser för höghastighetsöverföring.

För fiberoptiska sändtagare, tillhörande branschstandarder inkluderar 1000Base-SX, 1000Base-LX, 1000Base-LH, 1000Base-BX10 och 1000Base-ZX.

1000Base-SX använder 850nm multimode ljus över multimode fiber. Dess spec säger den maximala driften längd är 500 meter, men oftast kan nå mycket längre än så.

1000Base-LX använder 1300 eller 1310nm enkelmodsfiber och laser. Dess specifikationen säger den maximala driften längden är 5km. Men tillverkarna garanterar ofta över 10km arbetande längd.

1000Base-LH är inte en standard men accepteras av industrin. Det är bakåtkompatibel med 1000Base-LX men dess specifikation är 10km över enkelmodfiber. Detta är faktiskt uppnås genom att använda högkvalitativa fiberoptiska komponenter.

1000Base-BX10 fungerar över en enda tråd av enkelmodfiber. Liknar 100Base-BX, uppnås detta genom att använda WDM-teknik. Dess specifikationer är 10km.

1000Base-ZX är dessutom inte en branschstandard genom accepteras av industrin. Den använder 1550nm single-mode fiber och laser för att fungera över 70km.

10 Gbit ethernet

10 Gbit Ethernet kallas också 10GigE. Detta publicerades första gången 2002 och är fortfarande den snabbaste Ethernet-standarden, även 100Gbit Ethernet är under utveckling. Standarden omfattar 10GBase-SR, 10GBase-LR, 10GBase-LRM, 10GBase-ER, 10GBase-ZR och 10GBase-LX.